ÇATI SİSTEMLERİ

 

cati-sistemleri

 

Faaliyet gösterdiği tüm alanlarda, mühendislik değerleri ve yenilikçilik ilkesiyle var olan Berken Yapı, 90’lı yıllarda kiremit çatı uygulamalarında sistem çözümlerinin gelişmesiyle beraber, bu alanda da sektördeki yerini almış ve prestij projelere imza atmıştır.

Kiremit çatı uygulamalarımızda, konusunda dünya lideri olan Brass Çatı Sistemleri, çözüm ortağımız olarak yer almaktadır. Birçok farklı renk, model, yüzey ve dokulara sahip oluşuyla her türlü mimari ihtiyaca cevap verebilmesi; birbiriyle tam uyumlu zengin aksesuar seçenekleriyle özellikle detayların mühendislik alanında çözümlenmesini sağlaması; insan hayatının değerini vurgulayarak çatılarda iş güvenliği çözümlerini bünyesinde barındırması; güneş enerji sistemleri ve yağmur indirme sistemleri ile çatıların bir bütün olarak çözümlenmesi, Berken Yapı nın mükemmelliyetçi iş yaklaşımına paralel doğrultuda, çözüm ortağı olmasındaki en önemli etken olmuştur.

 

Ana uygulayıcı bayii olarak faaliyetini sürdüren Berken Yapı, çelik ve nitelikli ahşap konstrüksiyon altyapı hizmetini konusunda uzman montaj ekipleri ile sağlayarak, zamanında teslim etmiş olduğu projelerle öncülüğünü kanıtlamıştır. Çatılarda, ülkemizde daha önceki yıllarda Avrupa ülkelerinin çok altında oranda eğimlerin sözkonusu olması nedeniyle mimari dizaynlarda pek kendine yer bulamayan “sıcak çatı” kavramı, özellikle son 10 yılda çatı eğimlerinde yapılan yasal düzenlemelerle yaygınlaşmış ve çatı altı yaşamını bir konfora dönüştüren doğal günışığının, mimarların dizaynlarında “çatı penceresi” adı altında yer bulmasını sağlamıştır. Her zaman yenilikçi ve teknolojik gelişmeleri yakından takip eden Berken Yapı, konusunda yine lider olan VELUX markası ile işbirliğine girerek, müşterilerinin konforunu her daim üst seviyede karşılamaya devam etmektedir.

 

 

Uzun yılların sağladığı bilgi birikimi ve uzmanlığı, Berken Yapı'yı çatı kaplamaları alanında da sektöründe ayrı bir yere koymaktadır. Berken Yapı, fonksiyonel, estetik, uzun ömürlü, problemsiz çatı uygulamaları ile yapılarınıza değer katmaktadır.

 

 

cati-sistemleri

 


Çatı dere uygulaması:
Çatı projesine ve modeline göre, çatının bulunduğu iklime, çatı sistemine göre kullanılacak olan çatı deresi çeşiti ve modeli belirlenir.

Çatı dereleri ikiye ayrılır:
1) Asma dere
2) Gizli dere (gizli çatı)

 

 

1) Asma Dere: Çatının saçak bölümünde kelepçe veya kanca sistemi ile çatı karkasına montaj yapılır. Asma çatı dereler de, PVC dere, bakır dere, çinko dere , galvanizli saç dere, gibi alternatifler bulunmaktadır. Asma derelerde PVC sistem kullanılması durumunda ek manşon, köşe, körtapa, iniş gibi yardımcı ürünler birbirine geçme ve yapıştırılma suretiyle montajı yapılır. çinko, bakır ve galvanizli saç dereler de ise ek parçalar bitim noktaları ve iniş sistemeri kaynatılarak montaj edilir.


2) Gizli dere: Çatının saçak bölümüne oluşturulan bir parapet duvar arkasına gizlenerek gizli dere (gizli çatı) oluşturulur. Gizli çatı derelerinde, bakır levha, çinko levha galvanizli sac levha kullanıldığı gibi dere yatağı içerisi bitümlü ve/veya sıvı membran uygulaması ile  su yalıtım sağlanır.

 

Bakır ,çinko ve galvanizli levha derenin ebatlarına göre şekillendirilerek dere yatağı içerisinde montajı yapılır. kullanıalacak olan bakır levhalar 0.40mm, 0.50mm, 0.60mm kalınlıklarında olabilir. kullanılan bakırlar ithal ve/veya yerli bakır olabilir. çinko levhalarda 12'lik veya 14'lük çinkolar kullanılarak dere hazırlanır. Gizli derelerde 2mm den 5mm'ye kadar kalınlıktaki galvanizli saclar kullanılır.

 

 

Shingle Çatı


Shingle çatı (şıngıl çatı) sistem uygulamasında; hazırlanan çatı konstrüksiyonu üzerine alt yapı hazırlığı olarak OSB levha ile kaplanır. OSB levha üzerine su yalıtımı sağlamak amacıyla membran, şalomu ile eritilerek  kaplama yapılır. Hazırlanan membran üzerine şıngıl çatı örtüsü uygulanır. Uygulama esnasında çatının eğimine göre galvenizli şingıl çivisi kullanılır. Eğimin %30′un altında olması durumunda çivi yerine yapıştırma sistemi tercih edilmelidir. Havalandırma aparatı ve detay çözümleri uygulandıktan sonra şingıl çatı sistemi tamamlanır.

 


cati-sistemleri

Çatı Aktarma


Çatı Aktarma, çatı onarım, çatı tadilat olarakta bilinen kiremit çatı tamiratları ve çatının yenilenerek ömrünün uzatılması uygulamasıdır. Bu tamirat işleminde çatının su yalıtımı, ısı yalıtımı, yağmur oluklarının yenilenmesi ve izole edilmesi, çatı karkas onarımı gibi çatının tamamı elden geçirilir. Çatı aktarma uygulamasında, çatının modeline ve bulunduğu bölgenin iklimine göre kiremit altı su yalıtımı yapılmalıdır. Kiremit altı su yalıtım örtüsü ve/veya levhaları kullanılır. Su yalıtım levhası olarak, marsilya tipi kiremitler için İsoline levhalar kullanılmaktadır. Alaturka (osmanlı) kiremitler için ise Rufoline levhalar kullanılır. Su yalıtımı örtüsü, nem ve buhar dengeleyici örtüler ve membranlarda kullanılmaktadır.


cati-sistemleri

 

Çelik Çatı


Çelik çatı yapı malzemelerini oluşturan elemanların fabrikasyon olması tam güven sağlar ve kullanılan koruyucu malzemeler sayesinde çatı kalitesini en yüksek seviyede tutar. Çelik çatı sistemleri üretim ve montaja dayalı olduklarından dolayı imalatı yada uygulanması zemin, mekan gözetmeksizin her mevsim, her bölgede kolaylıkla uygulanabilir. Yapı sahibi yada yetkilisinin kendine özel olarak çıkarttığı veya çıkarttırdığı tüm projeler kolaylıkla uygulanabilir, dilenirse farklı proje uygulamaları estetik bozmadan sorunsuzca tamamlanarak proje uygun hale getirilebilir. Betonarme yapılarda olduğu gibi çelik çatı kalıp yada benzeri destekleyici sistemler kullanmadığı için doğaya uyumludur, asgari şartlar ilede çatı uygulaması sorunsuzca gerçekleştirilebilir.

 


cati-sistemleri