GRANİT SERAMİK UYGULAMALARI

 

granit-seramik

 

Granit Seramik Nasıl Döşenir ?

 

Farklı gözenek yapısında üretilen kaplama malzemeleri, su emme açısından farklılık gösterirler. Kaplama malzemeleri su emme özelliklerine göre sınıflandırılır. Seramik üretimindeki teknik gelişmeler, su emiciliğinin azaltılması yönündedir. Standart duvar seramiklerinin su emmesi %10'dan fazla olurken granit seramik adı verilen kaplamaların su emiciliği % 0,5'in dahi altındadır. Temel özelliği düşük su emişi olan granit seramiğin, standart bir çimento bazlı harçla uygulanması mukavemet açısından yetersiz kalır. Ayrıca, uygulamadan sonra doğabilecek ani ısı değişiklikleri, genleşme vb. etkenler, kaplamanın yıpranmasına ve yüzeyden kopmasına neden olur. Özellikle 900 cm2 'den daha büyük boyutlu seramiklerde yapıştırıcı ile zemin arasındaki teması azaltan, üretimden kaynaklanan kavisler bulunmaktadır. Böylece sorun daha da artar.

 

Granit seramiğin çok dayanıklı ve sert olması, malzemenin yoğun trafikli ve ağır makinelerin kullanıldığı sanayi alanlarında tercih edilmesine neden olmaktadır. Bu yüzden granit seramikler, yüzeye sağlam bir şekilde yapıştırılmalıdır. Doğru uygulama; yeterli oranda polimer katkılı bir seramik yapıştırıcısı ile çift taraflı yapıştırmadır.

 

 

Yüzey Hazırlığı

 

Yüzeyin sağlamlığı kontrol edilmeli ve sağlam olmayan bölümler yüzeyden tamamen temizlenmelidir. Yüzeydeki yağ, toz ve çimento kalıntıları su ile temizlenmelidir. 7 mm.'den daha derin çatlak ve oyuklar tamir harcı ile tamir edilmelidir.

 

 

Uygulama

 

Yüzey nemlendiridikten yapıştırma harcı / yüzeye uygulanıp, kalınlığı dişli çelik mala ile ayarlanmalıdır. İç mekan, zemin uygulamalarında 500 cm2 , duvar uygulamalarında 120 cm2 ' den büyük seramiklerde ve tüm dış mekan zemin ve duvar uygulamalarında çift taraflı yapıştırma yöntemi uygulanmalıdır.Seramikler arasında en az 3 mm. derz boşluğu bırakılmalıdır. Bırakılan derz boşlujlarına 24 saat sonra derz dolgu harcı uygulanmalıdır. Belirtilen süreler 20 °C yüzey ve ortam sıcaklığında geçerlidir, düşük ısıda süre uzar, yüksek ısıda süre kısalır.

 

 

Yüzey Teşhisi

 

Sağlıklı ve uzun ömürlü bir uygulama için yüzeyin iyi teşhis edilmesi ve gerekli ön hazırlıkların yapılması en önemli koşullardan biridir.

 

 

1. Yüzey Düzgünlüğü

 

Teknik ve estetik açıdan iyi sonuç alabilmek için uygulama yapılacak zemin terazide olmalıdır.

Yüzey düzgünlüğü nasıl kontrol edilir ? 

 

granit-seramik     granit-seramik

1.1. Yüzeyin düzgünlüğü 2 metrelik bir mastar ile kontrol edilmeli ve mastardan  sapmalar 7 mm.'yi aşmamalıdır. Bu ölçü yoğun trafiğe maruz zeminler için 5 mm.'dir. 

 

1.2. 1 m2'lik bir alanda sapmalar %20'nin altında ise bölgesel onarım yapılmalıdır. Sapmalar bu oranın üzerinde ise genel onarım yapılmalıdır.

 

 

2. Yüzey Sertliği

 

Uygulamadan sonra seramiklerin yüzeyden ayrılmaması ve zemin çatlaklarının oluşmaması için zemin sağlam olmalıdır.

Yüzey sertliği nasıl kontrol edilir ?

 

 

granit-seramik     granit-seramik

2.1. Sivri uçlu bir alet ile birçok noktadan gelişigüzel çizgiler çizilerek zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir.

 

 

2.2. Çekiç veya murç yardımı ile eski şap ve çimento esaslı sıvalar için farklı derinliklerde zeminin sağlamlığı kontrol edilmelidir.

 

 

3. Yüzey Sağlamlığı

Ahşap zeminler ve döşemeler beton veya seramik döşeli zeminlere göre daha hareketlidir. Ahşap döşemenin üzerine seramiğin sağlıklı uygulanabilmesi için, yüzeyin sağlam ve düzgün olması gerekir.

Yüzey sağlamlığı nasıl kontrol edilir ? 


3.1. Bu test sadece ahşap yer döşemesi ve parke için geçerlidir.


3.2. Üzerinde yüründüğünde parke veya döşeme oynamamalıdır. Elle bastırıldığında birleşme noktaları titreşim yapmamalı ve oynamamalıdır.


Aksi durumda parke sabitlenmeli ve gerekiyorsa benzer bir malzeme ile onarılmalıdır.

 

 

4. Yüzey Emiciliği

 

Emiciliği yüksek yüzeylerde yapıştırma harcının erken kuruma ve dökülme riski ortadan kaldırılmalıdır.

Yüzey emiciliği nasıl kontrol edilir ?

 

 

granit-seramik     granit-seramik

4.1. Yüzey hafif ıslatılımalıdır.

 

 

4.2. Su 1 dakikadan daha kısa sürede yüzey tarafından emilirse "çok emici" olarak kabul edilmeli ve Akrilik emülsiyon esaslı, şeffaf astar. ile astarlama yapılmalıdır.

 

 

 

5. Yüzey Andrenansı

 

Eski uygulama hataları, yeni uygulanacak seramik yapıştırıcısının yüzeyden ayrılmasına neden olabileceği için giderilmelidir.

 

Yüzey andrenansı nasıl kontrol edilir ?

 

 

granit-seramik     granit-seramik

 

granit-seramik     granit-seramik

 

5.1. Seramik döşeli yüzeylerde çekiç veya spatula yardımı ile eski seramiklerin zemini tutup tutmadığı kontrol edilmelidir.

 

5.2. Çukur kısımların onarımı ve oynayan seramiklerin yeniden yapıştırılması gereklidir.

 

5.3. Boyalı yüzeylerde boyanın sağlamlığını kontrol etmek için bıçak ya da falçata yardımı ile boyayı keserek kareleme yöntemi uygulanmalıdır. 10x10 cm.'lik bir alan içerisinde 2x2 mm.'lik kareler oluşturulmalıdır.

 

5.4. Küçük karelerin %80'i dökülmüyorsa boya sağlam kabul edilmeli, aksi halde boyalı yüzey mekanik olarak sökülmelidir.

 

 

6. Yüzey Temizliği

 

Sağlıklı bir uygulama için yüzey temiz olmalıdır.

 

Yüzey temizliği nasıl kontrol edilir ?

 

 

 

granit-seramik     granit-seramik

 

granit-seramik     granit-seramik

6.1. Spatula yardımıyla tüm alçı, boya vs. kalıntıları temizlenmelidir. Mevcut marley, ahşap ve eski boyalı yüzey iyice temizlendikten sonra Akrilik dispersiyon esaslı, tek bileşenli aderans astarı uygulanmalıdır.

 

6.2. Yüzeyde bulunan tutkal vb. kalıntıları tamamen temizlenmelidir. Temizlendikten sonra akrilik bazlı, bitümlü ve epoksi bazlı kalıntılar üzerine Akrilik dispersiyon esaslı, tek bileşenli aderans astarı uygulanmalıdır.

 

6.3. Yüzeyde bulunan vernik, balmumu vb. kalıntılar kazınarak ve hatta sistre yapılarak temizlenmelidir. Tozlar yıkanıp zemin kuruduktan sonra Akrilik dispersiyon esaslı, tek bileşenli aderans astarı uygulanmalıdır.

 

6.4. Beton yüzeyde bulunan, yapışmayı azaltıcı tüm kalıntılar yüksek basınçlı yıkama, kumlama metodu veya çelik tel fırça ile temizlenmelidir.

 

 

7. Yüzeyin Nemlendirilmesi ve Astarlanması

 

Seramik yapıştırma harcının performansını artırmak için zeminde uygun bir nem seviyesi veya astarlama gereklidir. 

 

 

granit-seramik

 

7.1. Brüt beton gibi emiciliği yüksek zeminler fırça ile su serpilerek nemlendirilmelidir. Alçı blok, alçı levha, alçı sıva gibi yüzeylere Akrilik emülsiyon esaslı, kullanıma hazır astar uygulanmalıdır.