PEYZAJ VE ÇEVRE DÜZENLEMESİ

 

peyzaj

 

Yapısal Uygulamalar

 

Bahçedeki Sırlar

 

Bütün bahçeler biraz sürprizlerle dolu olmalıdır. Geniş bir bahçedeki pek çok dekor, mobilya ve aydınlatma gibi eklentiler tasarımın statik parçalarıdır. Geniş bahçelerde kullanılan pek çok odak noktası tekniği, orantısal olarak küçültülüp ufak bahçelere de uygulanabilir. Ufak bir bahçe bile asıl tasarıma eklenen ufak detaylarla, sahibinin eğlence anlayışını ve kişiliğini yansıtır. Projede doğallığı yakalayabilmek için ahşap merdivenler, pergolalar, çitler, süs havuzları, kaya bahçeleri önemli rol oynayan detaylardır.  Ayrıca yürüyüş yolları, bahçe duvarları ve sert zemin kaplaması olarak doğal taşlar özgün tasarımlara ayrı bir renk katar. Bahçemizde sert zemin olarak kullanılacak malzemenin seçimi, başarılı döşemenin sadece bir kısmıdır. Tek başına kullanıldıklarında veya diğer malzemelerle birleştirildiklerinde döşeme canlanabilir veya sıradanlaşabilir.
Döşeme Taşları

 

Küçük bir bahçede geniş döşeme taşları görüntüyü bozabilir, daha küçük döşeme taşları, büyük çakıl taşları kullanabiliriz. Tuğla sıraları veya toprak renkli taşlarla döşeme levhalarını birleştirdiğimizde de güzel görünen ve ortama uyan bir görüntü elde edebiliriz. Sert zeminde kullanacağımız malzeme olarak düz yüzeyli bir malzeme seçmişsek, döşendiğinde düz    yüzey yavan görünebilir, kaygan olabilir hatta kaldırım taşına benzeyebilir. Oysa çoğunun dokulu olanı vardır. Dokular değişkenlik gösterir. Çatlaklı bir desen doğal taş görüntüsü verir, kumlu doku doğal görünüm verir ve kaymaz.

 

Pratik yollar öncelikle işlevsel, sonra çekici olmalıdır. Araba yolları, ön kapıya giden yollar sağlam temellere döşenmelidirler. Genişlikte de cimrilik yapmamamız gerekir, misafirler tek bir taşa basıp kapımıza ulaşmaya çalışmamalıdırlar.

 peyzaj

 

 

peyzaj

Ahşap Döşemeler

 

Farklı boyutlu ahşaplarla ve farklı döşeme çeşitleriyle faklı tasarımlar yaratabiliriz, ama genelde deseni sade tutmamız en iyisidir. Her parça arasında belli bir boşluk bırakmalıyız, ama geniş boşluklar bırakırsak ayakkabıların topukları araya sıkışabilir.

 

Projelerimizde bahçe kullanımındaki işlevsellik ana kuraldır. Doğru malzeme seçimi ve projedeki detaylar bizim için büyük önem taşır.  Peyzaj  proje uygulama çalışmalarımız sonucunda, bahçe alanınız az bile olsa olduğundan daha büyük ve gizemli bir hale gelir.


 


Otantik Sulama Sistemleri

 

Otomatik sulama sistemleri, bitkilerin sağlıklı ve düzenli sulanması için geliştirilmiş sistemlerdir.% 30 civarında sulamada tasarruf sağlaması, düzenli ve ihtiyaçları oranında sulama yapılması, bitki ölümleri ve hastalıkların azalması, insan gücü ve zamandan tasarruf sağlaması sayesinde sistem bir süre sonra kendi kendini amorti etmektedir.

 

Sulama Sistemleri Yaptırılırken Dikkat Edilmesi Gereken Ayrıntılar

 

Sulama sistemleri profesyonel kişilerce yapılmalı, kazı doğru derinlikte kazılmalı, birden fazla zona bölünmeli, basınç kaybının en aza indirilme çalışmaları yapılmalı, performanslarına göre uygun springler seçilmelidir. Springler yerleştirilirken eşit yağış oranlarına sahip springler aynı hatta toplanmalı, springlerin eşit sulama yapabilmesi için mesafe aralıkları doğru tespit edilmelidir.

Sulama sistemleri, bir depo ve buna bağlı bir hidrofor tarafından beslenir. Tam otomatik sulama sistemi;  zaman ayarlayıcı timer, springler, fittingler, sert polietilen borular ve üzerine yerleştirilen selonoid vanalar dan oluşur. Ana merkezden program yapılarak, bitkilerin yapısına ve mevsimsel değişkenliklere göre sahadaki çim alanlar springler, çalı ve yer örtücüler damlama sistemiyle sulanırlar.peyzaj

 

 

 

peyzaj

Bitkisel Uygulama

 

 

Bitkisel Bahçe Düzenleme Nasıl Olmalı?  

 

Peyzaj tasarımı yapılacak alanlarda, güzel görünen bir bahçe düzenlemenin sırrı, uzun süre renkli ve yeşil kalmasını sağlamamızda yatar. Bitki düzenlemeleri bahçeyi canlandırır, bahçeye şeklini ve dokusunu verir, bitkilerin kullanımıyla ilgili farklı fikirler bahçenin değişik hallere bürünmesini sağlar. Bahçemizde oluşturduğumuz tarih alanlarına,  bir arada çiçeklenen bitkiler diktiğimiz de bahçemiz bir ay kadar güzel kalacaktır, oysa planlama yaparken sadece çiçeklendiğinde hoş görünen bitkileri değil kendiliğinden güzel duran bitkileri de işin içine katmamız gerekir. Ayrıca farklı mevsimlerde çiçeklenen bitkilerde kullanırsak bahçeye hoş bir hava katmış oluruz.


Peyzaj tasarımında her dem yeşil bitkiler önemli bir yer tutar.

Her dem yeşil bitkiler bahçenin yapısına göre tozu, rüzgarı, sesi önleyecek şekilde bahçenin sınırını oluşturmasının yanında bahçe için kış giysisi görevini de görürler. Peyzaj tasarım yaparken farklı formlarda kullandığımız her dem yeşil bitkiler, kış aylarında da bahçemiz den aynı zevki almamızı sağlar.

 

Sonbaharda çiçeklenen Bitkileri de Unutmamak Gerekir..!!

Sonbaharda yapraklar çiçekler kadar güzel görünebilir ama araya birkaç sonbaharda çiçeklenen bitkiler eklemekten zarar gelmez. Bu sayede yaz sonunda açan iyi yerleştirilmiş çiçekler yazı uzatırlar. Renkli ağaç kabukları ve dalları da görmezlikten gelemeyiz, kışın güneşli bir günde farklı dokularla düzeni korurlar.