YANGIN YALITIMI

 

yangin-yalitimi
Ortaya çıkabilecek bir yangın’da can ve mal kaybını en aza indirmek için yapılarda bu yönden alınan önlemlere yangın yalıtımı denilmektedir.Yangından korunma olarak aklımıza gelen ilk şey yangın söndürücüler, su, yangın ve ısı alarm sistemleridir.Oysaki bunların en başında yapılarda yangın için alınan önlem, yangın yalıtım malzemeleri ile gerçekleştirilir. Bu işlem yapıların projelerinde başlamaktadır. Yangın yalıtımından ziyade yapılarda yangın merdivenleri, yangın söndürücü sistemler vs.Yangın yalıtımları yangın esnasında alevlerin komşu dairelere, yapılara vs ulaşmasını geciktirmek ve bize zaman kazandırmak açısından yangın yalıtımı büyük önem taşımaktadır.

 

 

Yangın Yalıtımının Önemi:

- Yangın yalıtımı, can ve mal kayıplarını azaltır.
- Yapıların malzemesinin yüksek sıcaklıklara maruz kalmasını önler.
- Çıkan yangında alevlerin diğer yapılara sıçramasını inler.
- Yangının kontrol altına alınmasını kolaylaştırdığı gibi yangın’a kısa sürede müdahale edilmesine olanak sağlar.

 

 

Başlıca Yangın Malzemeleri:

- Yapı Yalıtımları: (Camyünü, tasyünü, alçı panolar, lifli çimento panolar, seramik yünü, perlit, vermikülit, cam köpügü, kalsiyum silikat, özel mastikler, ısı ile genlesen özel boyalar, özel kapı ve cam fitilleri.)
- Yangın’a Dayanıklı Camlar: (E, El sınıfı)

 

 

yangin-yalitimi                    yangin-yalitimi                    yangin-yalitimi                    yangin-yalitimi

 

Yangın Yalıtımı Nasıl Yapılır ve Uygulama Yerleri;

 

Yangın yalıtımı, yapıların proje aşamasında başlar. Yangın yalıtımında yanmaz (A sınıfı) ve ısı geçişine yüksek direnç gösteren camyünü (beyaz), taşyünü, alçı levhalar, perlit, vermükülit vb. özel malzemeler; yapının duvarlarına, tavanlarına, döşemelerine ve hava kanallarına sabitlenir. Pencerelere yangına ve ısıya dayanıklı özel camlar konulur. Yapıların taşıyıcı kısımlara ve dışardan yangının sıçramaması için çatı ve cephelere yangın yalıtımı yapılır. Kazan dairesi gibi özel odaların duvarlarına, duman gazlarının ve ısının yayılmaması için hava kanallarına ve tesisat borularının geçtikleri bölgelere de yangın yalıtımı uygulamaları yapılır.